OD EXCELA DO POWERBI – ZMIANA, KTÓRA ROBI RÓŻNICĘ


Kiedy rok temu w Majster Budowlane ABC podejmowano decyzje o wdrożeniu PowerBI, Excel był podstawowym narzędziem analitycznym wykorzystywanym w firmie.
Korzystanie z niego pozwalało na prowadzenie podstawowych analiz biznesowych niezbędnych do zarządzania procesami dotyczącymi handlu i sprzedaży.
Jednocześnie wszyscy mieliśmy coraz większą świadomość, że zapotrzebowanie na analitykę biznesową przez duże A, staje się z miesiąca na miesiąc większe i oczywistym jest, że wkrótce Excel przestanie nam wystarczać.
Dlatego bardzo szybko rozpoczęliśmy porównywanie dostępnych na rynku narzędzi gwarantujących jeszcze bardziej spójny i regularny odczyt danych a także generujący odpowiednia analizy i raporty.
Porównując dostępne na rynku narzędzia braliśmy pod uwagę wile czynników.
Wybór padł na PowerBI, który swoją funkcjonalnością najbardziej wpisywał się w potrzeby firmy.
Dziś z raportów i analiz w Power Bi korzystają dział Zakupów, Dział Sprzedaży, Dział Finansowy, Operacja, Inwestycje i inni.
W zasadzie łatwiej wymienić te zespoły, które jeszcze tego nie robią.
Aktualne wyniki, trendy, realizacja planów, wielowymiarowe analizy dostępne są od ręki a katalog zastosowań BI rośnie w oczach.
Z perspektywy czasu wdrożenie PowerBI oprócz oczywistych korzyści przyniosło nam również ogromy wzrost świadomości dotyczącej tego jak ważna jest jakość danych i jak istotne są te informacje w procesach decyzyjnych.
Czy proces wdrażania tych zmian niósł ze sobą jakieś ryzyka i trudności? Oczywiście, że TAK.
Do nowego trzeba się było przekonać a dodatkowo wdrożenia wymusiły globalny proces porządkowania informacji (zarówno tych już posiadanych jak też tych, które pozyskiwanych na bieżąco).
Kolejni użytkownicy z czasem przyzwyczajali się do nowego rozwiązania, dzięki praktycznym szkoleniom pokazującym możliwości jakie daje Power Bi, a których nie można było oczekiwać od wcześniejszych narzędzi.
Czy było warto podjąć to wyzwanie? Zdecydowanie TAK! Koszty okazały się niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści, bo rzetelna informacja jest po prostu bezcenna.
A co z Excelem? Ma się świetnie i ma swoje miejsce w firmie! Dziś po prostu inaczej i bardziej świadomie dobieramy odpowiednie narzędzia do specyfiki poszczególnych zadań.
Przestrzeń dla Excela oczywiście nadal pozostała i wiele procesów nie obędzie się bez jego wsparcia.

Daniel Kwieciński